Enflasyon oranı rekor kırdıTürkiye İstatistik Kurumu bugün Şubat ayı enflasyon değerlerini açıkladı. Beklentilerin çok üzerine çıkan enflasyon oranı yüzde 0,81 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 10,13, yut içi üretici fiyatlarında yüzde 15,36 oldu. Açıklanan bu seviyelerdeki enflasyon verileri son beş yılın rekorunu kırdı. 
Tüketici Fiyat Endeksinde (TÜFE) yer alan ana harcama gruplarında, Şubat’ta aylık bazda en yüksek artış yüzde 2,82 ile ulaştırmada yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu Verilerine göre TÜFE, şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,13 ve 12 aylık ortalamalara göre de yüzde 7,88 artış gösterdi. Türkiye’nin ana harcama grupları ele alındığında aylık bazdaki en yüksek artış ulaştırmadan sonra yüzde 2,17 ile sağlıkta, yüzde 1,38 ile mal ve hizmetlerde, yüzde 1,18 ile konutta, yüzde 0,89 ile de eğlence ve kültürde gerçekleşti. 
Şubatta aylık bazda endekste yer alan düşüş ise yüzde 3,35 ile giyim ve ayakkabı grubunda yaşandı.

Memurun emeklinin zammı eridi
Şubat’taki yüzde 0,81’lik artışla enflasyon, yılın ilk iki ayında yüzde 3,29’a ulaştı. Bu durumda yüzde 3 zam alan memur ve memur emeklilerinin aldığı zam böylece havaya uçmuş oldu. Enflasyon artışı SSK ve Bağ-Kur emeklilerini de üzdü. Çünkü yaklaşık 9 milyon kişi, Ocak ayında geçtiğimiz altı ayda gerçekleşen enflasyon kadar zam almıştı. 9 milyon kişinin yüzde 4,73 oranında aldığı zammın 3,29’u da enflasyon tarafından çöpe atılmış oldu. Konuyu biraz daha somutlaştırırsak; örneğin 3 bin lira maaş bir memur Ocak ayında yüzde 3 zam alarak 3 bin 90 lira maaş almış oldu. Memur son iki ayda hem aldığı zammı kaybetti hem de zamdan önceki maşının yaklaşık 11,5 lirasını kaybetti.

Yıllık değişimler neler?
Yıllık bazda ise en yüksek artış yüzde 21,72 ile alkollü içecek ve tütün ürünlerinde görüldü. Bu veriyi yüzde 17,96 ile ulaştırma, yüzde 12,82 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 12,53 ile sağlık, yüzde 9,33 le de eğitim takip etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir