Türk aile yapısı değişiyor


Dünyada kaçınılmaz olan şeylerin başında değişim geliyor. İstesek de istemesek de hayatlarımızda biz farkında olmadan pek çok şey değişiyor. Dünyanın da her anlamda gidişatı değişiyor. Günlük yaşantılarımızda giyim kuşam, iletişim, yeme içme hatta çalışma şekillerimiz de değişti. Hızlı nüfus artışının başlıca sebep olduğu kalabalık şehirlerde yaşam ve iş koşullarının zorluğu komple bir hayat tarzı değişikliğini de beraberinde getiriyor. Tabi buna iletişim teknolojilerinin gelişimi de eklendiğinde her şey bambaşka oluveriyor. Türkiye de bu koşullardan ve daha pek çok koşuldan etkilenerek değişiyor. Bu değişim Türk aile yapısına da yansıyor ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun yeni açıkladığı verilere göre ortalama hane halkındaki kişi sayısı azalıyor ve tek başına yaşayanların sayısı artıyor. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre 2012 yılında 3,7 olan hanehalkı büyüklüğü azalarak 2016 yılında 3,5 kişi oldu. İllere bakıldığında ise ortalama hanehalkı büyüklüğünün en düşük olduğu il Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir ve Tunceli olurken; en yüksek olduğu iller ise Şırnak, Hakkari ve Şanlıurfa oldu.

Tek başına yaşama oranı arttı

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre tek kişilik hanehalkı oranı 2014 yılında yüzde 13,9 iken, 2016 yılında yüzde 14,9’a yükseldi. Çekirdek aile oranı ise 2014 yılında yüzde 67,4 olurken, 2016 yılında yüzde 66,4 olarak belirlendi. Tek kişilik yaşamın en yüksek olduğu il ise Tunceli oldu. Birden fazla çekirdek ailenin ya da çekirdek ailenin yanında aile üyesi olmayan en az bir kişinin olduğu geniş aile oranları ise 2014 yılında yüzde 16,7 iken 2016 yılında yüzde 16,3 oldu.

Bazı şeyler değişmiyor

Aile yapısında pek çok faktör değişse bile toplumsal cinsiyet rolleri yerlerini sıkı sıkıya korumaya devam ediyor. Zaman kullanım araştırmasına göre kadınlar hanehalkı ve aile bakımına erkeklerden 5 kat daha fazla zaman ayırıyor. Erkekler bu faaliyet için 53 dakika harcarlarken, kadınlar ise 4 saat 35 dakika harcıyor. Çalışma durumuna göre bakıldığında ise çalışan erkekler aile bakımı faaliyetine günde ortalama 46 dakika harcarlarken, çalışan kadınlar 3 saat 31 dakika harcıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir